W naszej polskiej tradycji budowlanej zarówno z lat 80-tych jak i współczesnych łazienka ma wciąż zbyt mały metraż. Dziś jest stosunkowo lepiej niż kiedyś, ale nadal szału nie ma.
Jak więc mamy sobie z nią poradzić i cieszyć się zarówno jej funkcjonalnością jak i pięknem? Co zrobić, aby chciało się pozostać w łazience 5 min. dłużej niż potrzeba? Postaram się wskazać kilka sposobów, które warto wziąć pod uwagę podczas projektowania małej łazienki. Skupmy się na optycznym powiększeniu przestrzeni.
- Jasna i połyskująca przestrzeń zawsze będzie się wydawała większa. Dlatego warto do małych łazienek wybierać białe lub jasne płytki, najlepiej większych rozmiarów, unikajmy płytek miniaturowych. Im mniej linii fug, tym lepiej dla przestrzeni.
- Na podłodze warto położyć większe płytki. W starych mieszkaniach często zdarza się, że o kątach prostych możemy sobie tylko pomarzyć, a żeby je wszystkie wyrównać czasem możemy stracić cennych kilkanaście cm. Dlatego czasem warto oszukać oko a najlepszym ku temu sposobem jest ułożenie dużych płytek w zapomniany i znienawidzony od dawna sposób – karo. Taki układ płytek fajnie optycznie powiększy przestrzeń, sprawia, że braki w kątach prostych nie będą widoczne i jednocześnie zapewni nam niepowtarzalność /bo dziś mało osób decyduje się na ten układ płytek – a szkoda/.
- Jeśli mamy taką możliwość zastosujmy dużą taflę lustra i wcale nie powiedziane, że powinna być nad umywalką. Ciekawym rozwiązaniem jest lustro nad geberitem 🤩. Ważne aby w małej przestrzeni pojawiły się powierzchnie odbijające, szkło lub lustro, one sprawiają wrażenie większej przestronności.
- Dla odważnych, intrygującym rozwiązaniem może być tapeta 3D np. z ołówkowym szkicem przestrzeni lub zieloną oazą spokoju na jednej ze ścian.
- Ważnym elementem w łazienkach, zarówno tych dużych jak i tych małych jest światło. Aż chciałoby się powiedzieć, że im mniejsza łazienka tym więcej światła. Coś w tym jest. Światło ogólne sufitowe i światło nad lustrem to w małych łazienkach może okazać się ciut za mało. W takich przestrzeniach warto pomyśleć o smaczkach, które dodadzą klimatu i uroku temu małemu pomieszczeniu ale jednocześnie spełnią swoją funkcję 😃
Zobacz także: Mała łazienka i małe dzieci. Jak ją wykorzystać funkcjonalnie? TUTAJ
Podczas projektowania małej łazienki, warto zwrócić uwagę na meble z wbudowanymi schowkami czy szafkami. Z jednej strony, pomogą one w utrzymaniu porządku, z drugiej – mogą służyć jako elementy dekoracyjne. Meble o prostych formach i jednolitych kolorach, najlepiej w odcieniach neutralnych, mogą wizualnie “odchudzić” przestrzeń. Oszczędzają miejsce i są bardziej funkcjonalne, co jest szczególnie ważne w kontekście małego metrażu. Niezapomniane jest również oświetlenie. O ile w artykule wspomniano o świetle ogólnym i nad lustrem, to jeszcze jednym ciekawym pomysłem może być zastosowanie oświetlenia LED wokół lustra czy nawet pod meblami. Działa to szczególnie dobrze w łazienkach urządzonych w stylu nowoczesnym lub minimalistycznym, dodając im elegancji oraz pomagając w optycznym powiększeniu przestrzeni. Zastosowanie wyżej wymienionych elementów, w połączeniu z jasnymi kolorami i dużymi płytkami, o których wspomniano, stworzy spójną i przyjemną dla oka całość, która sprawi, że z przyjemnością będziemy wydłużać czas spędzany w tak urządzonej łazience.