Blog

Mała łazienka i SENIOR – Jak ją wykorzystać funkcjonalnie?

Nikt z nas nie chce myśleć o starości. Często zdarza się słyszeć „Bogu starość nie wyszła”. To przykre. Bo czy na pewno? A może jest coś, co my możemy zrobić, żeby starość była dobra, przyjemna a otaczająca nas przestrzeń przyjazna?

Zawsze projektując  łazienkę myślę o przyszłości – starości. Właśnie po to, żeby otaczający nas, nasz mały świat mieszkania był nam przyjazny do samego końca.  To czy taki będzie zależy od decyzji które podejmiemy już dziś – na etapie projektowania wnętrza – łazienki.  Chciałabym skupić się tutaj na układzie funkcjonalnym pomieszczenia / czyli  takim zaplanowaniu rozkładu wszystkich urządzeń w pomieszczeniu, żeby służył nam możliwie jak najlepiej/.

Ma początku musimy zadać sobie podstawowe pytanie:

Z jakimi problemami zmagają się starsi ludzie?:

  • utrudnione poruszanie się,
  • szybkie męczenie,
  • osłabiony wzrok
  • problemy z pamięcią

Zmierzmy się z tymi „problemami” w kontekście projektowania łazienki .

  • Utrudnienia w poruszaniu się:
    •  Warto zacząć od zamontowania drzwi o świetle przejścia 90cm. Czyli takich, które w swoim najwęższym punkcie (np. przy zawiasach) będą miały szerokość 90cm. Są to drzwi, które montuje się je w otworze drzwiowym o szerokości najczęściej 100cm.  Na montaż szerszych drzwi do łazienki  wcale nie musimy czekać do momentu kiedy pojawią się problemy ze zdrowiem. Jeśli jest taka możliwość  i wielkość pomieszczenia nam na to pozwala warto przy remoncie łazienki zastosować większe skrzydło drzwiowe, które  zarówno w chwili obecnej jak i w późniejszym czasie będzie zapewniało nam swobodę w poruszaniu się. Należy pamiętać, że drzwi do łazienki MUSZĄ otwierać się na zewnątrz. Jest to podstawa naszego bezpieczeństwa i warunek ten określają przepisy „Warunki techniczne jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”
    • Utrudnione poruszanie się sprawia, że kąpiel w wannie zamiast przyjemnością staje się dużym wyzwaniem. Podniesienie wysoko nogi, brak możliwości przytrzymania się czegokolwiek no i na koniec podniesienie się z wanny i wyjście. Dla nie jednej starszej osoby jest to wyzwanie sięgające zdobycie Mount Everestu. Dlatego jeśli planujemy „ostatni” remont wybierajmy kabinę prysznicową . Na 100% posłuży nam dużo lepiej. Na co zwrócić uwagę przy wyborze kabiny prysznicowej? Dowiesz się już wkrótce w moim kolejnym wpisie.
  • Szybkie męczenie się:
    • Starszy człowiek szybko się męczy, potrzebuje  miejsca gdzie mógłby „przycupnąć”, odpocząć, złapać oddech. Dlatego warto pomyśleć o dodatkowym siedzisku w łazience a nie tylko pod prysznicem. Jeśli jeszcze czujesz się dobrze, i do wieku senioralnego jeszcze ci daleko wcale nie musisz instalować sobie krzesełka 😉, nie w tym rzecz, chodzi o to by w łazience znalazło się miejsce gdzie takie  krzesełko mogłoby się pojawić w późniejszym terminie. Projektowanie i planowanie polega na wybieganiu do przodu 😊
    • Projektując lub wybierając szafki do łazienki warto pomyśleć o miejscu i wysokości ich zamontowania. Może okazać się, że szafki zamontowane pod sam sufit będą nie użytkowe  i zbędne bo korzystanie z nich wymagać będzie dodatkowego sprzętu w postaci np. drabinki. Dlatego warto szafki dostosowywać do wzrostu osoby korzystającej z łazienki i zawieszania ich tak, aby korzystanie z niej było swobodne. Najlepszym rozwiązaniem jest szafka wisząca na wysokości klatki piersiowej seniora.
    • Warto zastosować takie rozwiązania zawieszenia szafek, które pozwolą na zachowanie czystości przy użyciu mopa. Dzięki temu w łazience zawsze będzie czysto i schludnie do tego pięknie i funkcjonalnie 😉
  • Osłabiony wzrok:
    • W podeszłym wieku wzrok nam słabnie. Nie wszystko jesteśmy w stanie zobaczyć, odczytać. Dlatego warto jest pomyśleć o dobrym oświetleniu, zarówno tym głównym jak i tym nad lustrem. Dodatkowe punkty świetlne są na wagę złota, ich właściwy dobór  bardzo ułatwią codzienne funkcjonowanie.  O właściwym doborze oświetlenia w łazience więcej będziesz mógł przeczytać  już wkrótce. Oświetlenie to jednak nie wszystko. 😉
    • Warto pomyśleć o zastosowaniu lustra powiększającego. Są dostępne na rynku.  Na pierwszy rzut oka niczym się nie różni od tradycyjnego, a jednak malowanie się przy nim jest dużo łatwiejsze. Takie lustro sprawdza się nie tylko dla osób starszych, każda kobieta, starsza czy młodsza będzie zadowolona  😊
  • Problemy z pamięcią:
    • W starszym wieku pojawiają się problemy z pamięcią, dlatego warto stosować takie rozwiązania, które będą  proste w swojej formie. Nie projektujmy dużej ilości szafek, półek i półeczek . Niech układ funkcjonalny będzie prosty w swojej formie.  Najlepiej gdyby wszystko było pod ręką i na widoku. Sprawdzi się większy blat przy umywalce gdzie można postawić najpotrzebniejsze rzeczy .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *